NABÍDKA
Prodáváme nábytek již 20 let
Naši zákazníci nás doporučují
pomůžeme a poradíme

Upcyklace nábytku: druhý život starého nábytku. Vše, co potřebujete vědět o upcyklaci

Jak kreativně zpracovat starý nábytek, nepotřebné odpady a věci, které by teoreticky mohly skončit na smetišti? To je právě otázka, která se pojí s upcyklací nábytku DIY. Zajímavé nápady typu udělej si sám umožňují vytvořit originální doplněk do vlastního interiéru. Co je to upcyklace nábytku a proč stojí za to poznat tuto myšlenku? Zjistěte to!

Podíl:
Upcyklace nábytku: druhý život starého nábytku. Vše, co potřebujete vědět o upcyklaci

Čím je upcyklace nábytku?

Zpracování odpadů, čili recyklace, můžeme přiřadit do dvou základních kategorií. První z nich je downcyklace, při které se z dostupných surovin vytvářejí méně cenné věci (např. kartony přetvořené na toaletní papír). Druhou formou je upcyklace, tedy přeměňování odpadů na produkty vyšší hodnoty. Příkladem mohou být mj. všemožné projekty renovace nábytku, ale také tvorba nových doplňků z europalet, originálních zahradních soch ze starých kovových částí nebo květináčů z kbelíků.

Upcyklace musí mít v sobě dávku kreativity, ba dokonce umění. Disponujíc nepotřebným předmětem by měl tvůrce nejprve promyslet, k čemu může konkrétní odpad využít. To vyžaduje zapojení představivosti. Díky tomu vznikají zcela nové produkty, které potěší oko a přitom jsou nesmírně praktické, originální a pomáhají chránit životní prostředí.

Nábytek z recyklace umožňuje dát druhý život odpadům. Díky tomu skutečně chráníme životní prostředí. Využití předmětů, které by mohly být vyhozeny, přiměje k tomu, že snižujeme množství odpadů a znovu uvádíme do oběhu dostupné materiály.

Je třeba zdůraznit, že procesy recyklace bývají složité a vyžadují celé strojní zařízení, přičemž zmíněná upcyklace je téměř koníčkem, který může vykonávat každý z nás!

Výběr nábytku k upcyklaci a příprava k práci

Upcyklace nábytku, nezáleží na tom, zda jsou to stoly, pohovky a gauče nebo postele, spočívá v chytré úpravě existujících doplňků do interiéru. Taková renovace může spočívat v osvěžení, přemalování nebo úplném přepracování konkrétního kusu nábytku. Co víc, při upcyklaci můžete použít i jiné suroviny k vytvoření zcela nového nábytku. Kmeny stromů jako stolky, europalety, které se stávají sedadly nebo vitráže z rozbitých sklenic jsou jen pár příkladů.

Jak vybrat nábytek k upcyklaci? Nejlépe zvolte modely trvanlivé, vyrobené z pevných materiálů, což dává záruku, že vydrží další roky. Přepracování a obnovení např. dřevěných nebo kovových doplňků do interiéru znamená, že získáváme velmi zajímavý a kvalitní produkt. Je také dobré vzdát se obnovování nábytku, který má trvalé poškození své struktury. Ztrouchnivělé dřevo může být velmi obtížné zachránit.

Abychom vybrali správný nábytek k upcyklaci, je dobré vsadit na originální design. Nebojte se jedinečných tvarů a vzorů, které upoutají pozornost. Díky tomu získáte velmi nevšední doplněk do svého interiéru. Vždy se důkladně podívejte na předmět, který chcete přepracovat. Nutně zvažte stav jeho konstrukce. Pamatujte, že některé projekty, i když budou velmi uspokojivé, mohou vyžadovat hodně práce!

Kolekce Brit

Kolekce Brit

Techniky a styly v upcyklaci nábytku

Kolik lidí, tolik technik upcyklace. Přepracováním nábytku můžete kreativně využít barvy, hrát si s texturami nebo vzory. K dispozici máte také techniku spočívající v přepracování konkrétního předmětu a dání mu zcela jiné formy než dosavadní.

Oblíbené je zejména celkové přemalování vybraného kusu nábytku z recyklace. Je třeba připravit povrch, což podrobně popisujeme v dalším odstavci, a pak přejít k renovaci spočívající ve změně barvy. To je nejjednodušší způsob na úspěšnou a velmi jednoduchou renovaci nábytku.

Část lidí volí i pokročilejší techniky, např. zapojení do svých upcyklačních projektů techniku decoupage. Renovační práce spočívá ve nanášení dříve připraveného vzoru na vybranou část nábytku, např. čelní desku. Hotové vzory se skládají do nápaditých kompozic a připevňují se k podkladu lepením a malováním celku bezbarvým lakem.

Dalším způsobem přepracování nábytku je změna čalounění. Tato práce je dost časově náročná a vyžaduje již určité dovednosti, avšak výsledky jsou obvykle skvělé. Stačí zakoupit čalounickou pěnu a vybrat vhodnou tkaninu pro svůj projekt. Připevnění lze provést pomocí ručního kovového sešívačky (tzv. takeru) a sady spon.

Kolekce Victoria

Kolekce Victoria

Praktické rady a nástroje k upcyklaci

K provedení obnovy nábytku je třeba postupovat krok za krokem. Ukážeme si, jak taková činnost může vypadat a co je dobré mít po ruce, aby bylo možné realizovat plánovaný projekt:

  • Nalezení nábytku – často jednou z nejjednodušších činností v renovaci nábytku je právě jeho nalezení. Staré psací stoly nebo židle mohou být kdekoliv. Někdy stojí vedle popelnice na sídlišti, jindy jsou prodávány za babku nebo darovány zdarma na internetu. Stačí mít oči otevřené – vysněný kus nábytku pro upcyklační projekty je často blíže, než si myslíte!

  • Čištění předmětu k upcyklaci – podle toho, co chcete přepracovávat, vyberte nástroje a přípravky, které Vám pomohou dát nový život nábytku. Mohou to být mj. jemné bavlněné hadříky, mýdlo s neutrálním pH, neagresivní čisticí prostředek, brusný papír, bruska, mořidlo, barva, lepidla, tmel, benzín.

  • Přilepení chybějících částí – během procesu obnovy starého nábytku se může ukázat, že předměty vyžadují důkladné doplnění. Příkladem může být dřevěná komoda, která má viditelný nedostatek ve své konstrukci. Škrábance, díry nebo nedokonalosti můžete vyrovnat např. snadno použitelným dřevěným tmelem.

  • Broušení nábytku z recyklace – často se stává, že vybraný předmět potřebuje dodatečnou obnovu povrchu. Skvěle se osvědčí broušení, ke kterému můžete použít jak brusný papír (zrnitost od 80 do 120), tak profesionální brousku. Pamatujte, abyste tuto práci vykonávali ve směru, jakým jsou rozložena vlákna dřeva. Po broušení přetřete celý předmět benzínem, aby byl povrch čistý a bez prachu.

  • Malování ekologického nábytku – posledním krokem renovace může být malování povrchu. Pamatujte, že Váš upcyklovaný nábytek nemusí být jednobarevný. Zahrajte si s fakturou a barvou a vytvořte projekt, který ohromí svou uvolněností. Barevné kredence, komody s vícebarevnými šuplíky nebo zrcadla s různorodými texturami jsou skvělé prvky do interiéru.

Kolekce Teddy

Kolekce Teddy

Inspirace a příklady úspěšných projektů upcyklace nábytku

Upcyklace nábytku DIY může mít mnoho podob. Zajímavou možností jsou vždy proměny, které zcela mění nábytek. Tmavá skříňka pamatující období socialismu, která je přemalována na optimistickou barvu baby blue nebo dřevěné zrcadlo se velmi zatěžující rámem, které změní barvu na bílou – taková vylepšení dávají druhý život starým kusům nábytku. Dobrou volbou je také použití různých barev. Sada 4 židlí, z nichž každá získá jiný odstín? Taková souprava do jídelny skvěle obohatí místnost!

Nápadů na nábytek z recyklace je opravdu mnoho. Jednoduchá upcyklace nábytku DIY Vám pomůže změnit staré, opotřebované a trochu zašlé stoličky, křesla nebo židle na doplňky, které potěší oko. Upcyklační projekty nejsou nikdy nudné a vždy překvapují zajímavou formou a originálním nápadem.

Kolekce Dendron

Kolekce Dendron

Pokud máte rádi obnovu starého nábytku a kombinování ho s moderními soupravami – určitě se podívejte do našeho internetového obchodu s nábytkem. Zde naleznete pohovky, psací stoly nebo regály, které dokonale obohatí Váš interiér. K takovým soupravám si můžete s klidem připojit jedinečný nábytek z recyklace!