NABÍDKA
Prodáváme nábytek již 20 let
Naši zákazníci nás doporučují
pomůžeme a poradíme

Renovace nábytku – jak začít?

Ronovace nábytku je jedno z užitečných hobby. Díky němu můžete do svého interiéru vnést skutečné perly. Takový nábytek DIY (Do It Yourself) je originální a potěší oči, a navíc jeho renovace obvykle není drahá ani příliš složitá. Poradíme vám, jak provést komplexní obnovu a malování nábytku!

Podíl:
Renovace nábytku – jak začít?

Základy renovace nábytku pro začátečníky

Máte doma starý kus nábytku? Obnova takového prvku je zajímavá výzva a činnost, která se může stát vaším novým koníčkem. Abyste začali svou dobrodružství s vintage nábytkem, je především důležité dobře vybrat svůj první model k renovaci. Může to být stůl nalezený na garážovém výprodeji, dřevěný rám postele k obnovení nebo designový psací stůl. Je dobré, pokud první nábytek k renovaci nebude příliš složitý, jako například pohovky a gauče nebo židle vyžadující výměnu pěny a poškozené čalounění.

Je také důležité dobře se připravit na nové výzvy. Například renovace dřeva vyžaduje odstranění starých vrstev barvy nebo laku a také dobré broušení povrchu. Nezbytné jsou tedy nástroje a příslušenství, které umožňují takovou práci provést. Podrobněji o nich píšeme v dalším odstavci. Když se pustíte do renovace krok za krokem, je také dobré provést drobné opravy a obnovit strukturu nábytku. Je důležité odstranit případné trhliny a praskliny, aby konečný efekt byl skutečně překvapující.

Při obnově starého nábytku byste také měli uvažovat, jak by měl být dokončen. Barva, lak, lazura nebo vosk? Renovace dřevěného nábytku nabízí celé spektrum možností. Stačí jen trochu trpělivosti a poškozená komoda nebo židle určená k vyhození může získat zcela nový lesk.

Nástroje a materiály potřebné k renovaci nábytku

Chcete provést profesionální obnovu nábytku? Musíte tedy provést důkladnou kontrolu stavu vašeho předmětu. Díky prohlídce nábytku odhadnete, kolik práce je třeba vložit do renovace, a také vyberete vhodné nástroje a materiály, které budete potřebovat.

Do další práce si můžete vybrat položky z našeho seznamu, které se vám mohou hodit pro váš projekt renovace dřeva:

  • Bavlněné utěrky – každý nábytek, který má být renovován, musí být důkladně vyčištěn. Dobře se osvědčí jemné bavlněné utěrky, které nepoškrábou ani nepoškodí strukturu předmětu. Lze je použít pro suché i mokré stírání.

  • Jemné detergenty – přírodní mýdlo s neutrálním pH pro mytí nábytku nebo veškeré neinvazivní prostředky jako jemné čističe, tekutiny nebo spreje budou ideální, pokud chcete důkladně vyčistit nábytek. Tyto přípravky vám pomohou odstranit špínu, prach, skvrny nebo nečistoty.

  • Brusný papír a bruska – stává se, že povrch nábytku je potřeba důkladně obrousit. Větší práce doporučujeme provést pohodlnou bruskou, zatímco jemné detaily a přesnější práce, například v těžko přístupných místech nábytku, je dobré provádět brusným papírem.

  • Přípravky na lepení a vyplňování povrchu – stává se, že vybraný nábytek potřebuje obnovu. Výborně se hodí různé výplňové materiály, například tmely na dřevo. Díky nim získáte rovný a hladký povrch, který se hodí pro další úpravy.

  • Extrakční benzín – prostředek pro odmašťování a odstraňování obtížných skvrn? To je rozhodně bezpečný extrakční benzín pro různé povrchy. Tento produkt je přítelem každého kutila, takže jím můžete čistit nábytek. Pro plnou bezpečnost je dobré předem vyzkoušet, jak prostředek působí na menší a méně viditelné ploše.

Kolekce Mesa

Kolekce Mesa

Kroky k renovaci nábytku: od přípravy po dokončení

Renovace krok za krokem není vůbec obtížná! Renovace nábytku může být velmi příjemná a stát se zajímavou činností, která vás může zcela pohltit. Cesta po meandrech renovace vintage nábytku stojí za to začít důkladným očištěním povrchu. Přípravky z výše uvedeného odstavce se vám zde budou hodit. Nejlépe začít od odstranění prachu a skvrn. Díky tomu získáte předběžně očištěný a odmaštěný povrch.

Dalším důležitým krokem při renovaci nábytku může být broušení povrchu. Tento krok zajistí, že vybraný vintage nábytek získá mechanicky očištěnou, vyhlazenou a mimořádně absorpční strukturu. Tato absorpce se bude hodit v dalších krocích renovace, například pokud se rozhodnete pro renovaci dřeva a povrchovou úpravu nábytku lazurou nebo olejem. Vyhlazená struktura bude lépe přijímat další vrstvy ochranného přípravku.

Na poslední etapě prací můžete provést jednu z příjemnějších činností při renovaci krok za krokem, a to malování nábytku. Vyhlazený povrch je připravený na přijetí vámi vybrané barvy. Stačí se rozhodnout pro konkrétní druh přípravku (například akrylová, křídová barva nebo přípravky ve spreji) a také pro vysněnou barvu. Takto dokončený DIY nábytek překvapí svou úžasnou estetikou a originalitou!

Kolekce Dama

Kolekce Dama

Techniky malování a lakování nábytku

Při renovaci vintage nábytku se určitě zamýšlíte, jaké techniky použít při malování a lakování dřeva. Zde je několik užitečných praktik:

  • Malování barvou nebo olejovou emulzí – připravky tohoto typu zcela kryjí povrch dřeva. Jejich použití způsobí, že struktura je zcela zamalovaná. To je dobré řešení pro všechny, kteří hledají způsob na úplné pokrytí a 100% změnu jejich starého nábytku.

  • Dokončování dřeva lazurou – lazura skvěle barví malovaný povrch a úžasně ho chrání před poškozením. Kromě toho přípravek chrání dřevo před vlhkostí. Tato technika umožňuje nejen impregnovat dřevo, ale často ho také chránit například před hmyzem nebo plísní.

  • Malování spreji – další technika je mimořádně rychlá a pohodlná. Nábytek lze totiž malovat speciálními přípravky ve spreji. Práci je nutné provádět velmi pečlivě a nejlépe v ochranných rukavicích, aby se na malovaných površích nezanechaly například otisky prstů.

  • Malování lněným olejem – lněný olej je skvělým základem, který se nanáší na surové dřevo. To je druh lněného oleje, který díky vhodnému zpracování schne doslova během několika hodin.

  • Dokončování vintage nábytku pryskyřicemi – speciální epoxidové pryskyřice jsou vysoce odolné vůči vodě či chemikáliím a také nepříznivým povětrnostním podmínkám.

  • Malování bezbarvým lakem – po barvení dřeva můžete zkusit použít různé druhy bezbarvých laků. S pomocí tohoto laku můžete také zvýraznit přirozený odstín a texturu ušlechtilého dřeva, například dubu nebo jasanu.

  • DIY nábytek – použití šelaku – šelak je druh přírodní pryskyřice, kterou lze používat při obnově a zachování nábytku. Tento produkt dodává povrchu hluboký lesk. Zajímavá možnost je šelaková politura, což je speciální roztok šelaku a alkoholu používaný například k dokončování a ochraně dřevěných povrchů.

Kolekce Sally

Kolekce Sally

Inspirace a nápady na obnovený nábytek

Nábytek po renovaci vypadá obvykle neuvěřitelně originálně. Renovace může být tedy začátkem dobrodružství s zajímavou aranžací interiéru. Na jedné straně může takový vintage nábytek skvěle plnit roli hlavního doplňku, kolem kterého postavíte v obývacím pokoji nebo ložnici další doplňky. Můžete k němu směle přidávat další prvky vybavení, čímž vytvoříte velmi originální design.

Renovovaná komoda nebo krásně obnovený toaletní stolek mohou být také hlavním výrazným prvkem v místnosti. Kombinace s klasickým nábytkem vytvoří zajímavou aranžaci, která spojuje dva světy – typický nábytek a neobvyklý prvek. Jemná eklektická forma dodá každému prostoru jedinečný charakter.

Stojí za to zdůraznit, že míchání stylů je trendem, který se směle zabydlel v našich prostorech. Zaváděním vintage nábytku a doplňků charakteristických pro moderní aranžace vytváříme zajímavou směs stylů a estetik. Takovou aranžaci ocení všichni, kteří rádi mají interiér odrážející jejich osobnost!

Kolekce Mark

Kolekce Mark

Rozpočtové triky pro amatéry renovace nábytku

Mezi jednoduché triky umožňující obnovu nábytku patří například všechny způsoby, které vycházejí z přírodních a levných surovin. Čisticí pasty na čalounění z jedlé sody, octové roztoky na skvrny, čištění nečistot citronem a zubní pastou (pastu vymačkejte na polovinu citronu a krouživými pohyby rozetřete na povrch nábytku) jsou jen vybrané metody pro rychlé zlepšení vzhledu čalounění.

Někdy stačí také provést menší, ale velmi významný renovační projekt. Například nemusíte přestavovat celou komodu. Stačí pouze vyměnit knopky nebo úchyty, aby renovace nábytku přinesla krásné výsledky. Někdy stačí jen změnit obklad na zásuvkách, aby nábytek získal zcela nový styl.

Renovace nábytku může být zajímavým dobrodružstvím při aranžaci prostoru! Pokud máte rádi vintage nábytek, určitě ho zkombinujte s zajímavými současnými projekty. Nejlepší inspiraci najdete v našem internetovém nábytkovém salonu!