Rozlišování přírodní kůže od umělé kůže
Rozpoznání skutečné kůže může být pro nového kupce nábytku z tohoto vzácného materiálu obtížné. Na trhu je totiž k dispozici mnoho typů tzv. ekokůže, která může být velmi podobná přírodní kůži. Tyto náhradní materiály jsou vyrobeny z polyesteru, který je navíc potažen ochrannou vrstvou vinylu. Díky této konstrukci a preciznímu provedení je umělá kůže často zaměňována za skutečnou kůži.
Proč je důležité kontrolovat přírodní kůži? Testy vám pomohou zakoupit nábytek, který se vyznačuje nejen vyšší cenou, ale tím také mnohem lepší kvalitou pro dlouhou životnost! Kožené komplety jsou velmi žádaným vybavením obývacích pokojů. Díky kvalitnímu provedení jsou také podstatně dražší než ekokůže. Přírodní kůže skvěle „dýchá“ a přizpůsobuje se okolní teplotě, je snadná na údržbu, krásně stárne a zároveň se vyznačuje vynikající trvanlivostí.
Existuje několik způsobů, jak se vyhnout přeplatkům za koženkové materiály a vybrat si prvotřídní kožené taburety, křesla nebo kožené rohové sedačky. Níže představujeme některé z hlavních rysů přírodní kůže a radíme, jak rozpoznat tento ušlechtilý materiál.
Zkoumání faktury a textury
Testy na přírodní kůži lze začít s nejzákladnějšími pozorováními. Jednoduché zkoumání faktury a textury už nám může ukázat, zda se jedná o nábytek vysoké kvality. Stojí za to mít na paměti, že kožená křesla nebo kožené pohovky mohou mít své jedinečné charakteristiky, které pramení z toho, že kůže je přírodní materiál. Najdeme zde různorodou fakturu a přírodní znaky, které tyto nábytkové komplety odlišují. Každá kůže je tedy jedinečná a neopakovatelná.
V první řadě byste se měli podívat, zda vybraný kus nábytku vypadá unikátně. Pokud na něm najdete drobné vrásky, jizvy nebo jiné „nedokonalosti“, můžete předpokládat, že se jedná o originální surovinu. Pokud také zaznamenáte určité rozdíly v odstínech kůže nebo originální znaky, je pravděpodobnost, že jde o přírodní kůži, opravdu vysoká. Upozorňujeme, že menší změny na kůži nejsou jejími vadami, ale přirozenými rysy tohoto typu výrobků.
Co hledat na povrchu kůže? Pórovitost, různé textury, často odlišné odstíny, rozestupy, drobná pomačkání, přírodní vrásky, záhyby a viditelné žíly. Poškození kůže, které není vhodné k použití a považuje se za defekt, jsou vpichy, kousance hmyzu, viditelná praskliny, zranění nebo dokonce označení dobytka či jizvy po zákrocích a operacích.
Přírodní kůže: rysy, které ji identifikují
Zajímá vás kvalitní přírodní kůže? Test, který musíte provést, by se měl týkat především popsané v předchozím odstavci faktury a textury. Ty totiž ukazují, zda byl nábytek vyroben s respektem k přirozeným vlastnostem tohoto ušlechtilého materiálu. Na co dalšího si dávat pozor a jak odlišit přírodní kůži od syntetického materiálu?
Důležitou vlastností, kterou se kožené výrobky vyznačují, je určitě vůně. Vůně přírodní kůže je nezaměnitelná. Jemný aroma, který je velmi charakteristický a nepovedený v případě umělé kůže, svědčí o originalitě výrobku. Co je důležité, tento příjemný kožený zápach bude v místnosti přetrvávat ještě dlouho po zakoupení nové pohovky nebo sedačky.
Měkkost, pružnost a hustota jsou další znaky skutečné kůže. Stačí se dotknout čalounění a určitě rozpoznáte tento příjemný druh materiálu. Pokud kupujete nábytkovou soupravu, můžete požádat o vzorek materiálu, z něhož je vyrobena. Pamatujte, že přírodní kůže je obvykle těžší než syntetická. Samozřejmě to není pevné pravidlo, protože výrobky mohou být různé, ale je dobré mít na paměti i tuto vlastnost.
Testy na pravost kůže
Rozpoznání syntetické kůže od přírodní kůže lze provést několika způsoby. Pro zkušené oko může pouhý pohled na materiál nebo jeho dotek potvrdit, zda se jedná o originál. Navíc vůně zmíněná v předchozím odstavci také svědčí o kvalitě a originalitě materiálu.
Dobrou metodou, jak odlišit syntetickou kůži od přírodní kůže, je vodní test. Stačí trochu vody k ověření, zda je nábytek v souladu s cenou. V případě ekokůže se voda nevstřebá do povrchu nábytku. Naopak, bude se držet na povrchu pohovky nebo křesla a také se rozlije do stran. Vlastností skutečné kůže je vynikající absorpce vlhkosti. Během tohoto testu materiál také dočasně změní barvu a vrátí se k původnímu vzhledu až po úplném vysušení.
Jak poznat, zda je daný nábytek vyroben z přírodní kůže? Test teploty může být dobrým vodítkem. Přírodní kůže je nejdříve chladná, ale po kontaktu s tělem se pomalu zahřívá. Pokud vaše vybrané kousky nábytku takto reagují, můžete předpokládat, že jsou potaženy přírodní kůží. Pamatujte také, že tento materiál je elastický. Pokud jej zatlačíte, deformuje se a poté se vrátí do původního tvaru.
Riskantní, ale účinnou metodou, jak rozlišit přírodní kůži od syntetické, je také zkouška ohněm. Přírodní kůže se uhlí a zápach bude připomínat spálený vlas. Umělá kůže naopak zanechá typický plastový zápach.
Proč je přírodní kůže výjimečná?
Měkkost a jemnost jsou hlavními přednostmi přírodní kůže. Kvalita materiálu zde navíc ohromuje svou výjimečnou trvanlivostí a originalitou. Proč je tento přírodní materiál tak výjimečný? Zde je několik tipů:
-
Luksus – přírodní kůže je již dlouho prestižním produktem. I když nábytek v poslední době trochu zlevnil, stále je ukazatelem elegance a určitého luxusu. Tyto soupravy fascinují přírodním půvabem a přinášejí do interiéru jedinečný charakter, který nelze napodobit ekokůží.
-
Unikátnost – jak jsme zmínili v předchozích odstavcích, kůže se vyznačuje výjimečnou jedinečností vycházející ze struktury tohoto materiálu. Tyto přírodní „nedokonalosti“ způsobují, že každý kus je jiný a oslní svou originalitou. Není tedy možné najít dva stejné kusy nábytku!
-
Vysoká odolnost – přírodní kůže ohromuje svou trvanlivostí. Materiál je pružný, neustále pracuje, do jeho struktury neproniká prach ani jiné malé nečistoty, a přitom nepřijímá pachy z okolí. Abychom si mohli užívat její největší odolnost po mnoho let, je třeba pouze pravidelně udržovat tento materiál.
-
Prodyšnost – přírodní kůže skvěle „dýchá“. To znamená, že při používání bude velmi komfortní, sedadlo se přizpůsobí teplotě našeho těla a zároveň bude bez problémů absorbovat a uvolňovat vlhkost. Není divu, že materiál se používá nejen v čalounictví, ale také například v módním průmyslu.
-
Kvalita na léta – kožený nábytek se mění s délkou jeho používání. A pro mnoho lidí to nejsou změny k horšímu. Pokud materiál „pracuje“, získává svůj zvláštní charakter. I přes přirozené změny ve formě lehkého pomačkání nebo mírného natahování si můžeme být jisti, že jsme si vybrali kvalitní a trvanlivý produkt. Tím kus nábytku nabírá jedinečný charakter.
Role certifikátů: jisté zdroje informací o kůži
Firmy zabývající se prodejem a dodáváním kvalitních přírodních kůží sázejí na kvalitní produkty, z nichž později vznikají např. nábytek, automobilové čalounění, galanterie atd. Výhodou výrobců, kteří se pyšní nejvyšší renomé, jsou četné certifikáty kvality, které obdrží prodávaná kůže. Před nákupem nábytku se vyplatí tuto otázku konzultovat s prodejcem.
Mezi nejčastějšími certifikáty se uvádí např. certifikát CITES. Svědčí o legálním získávání a přepravě exotických druhů zvířat (krokodýli nebo hadi), z nichž se vyrábí kůže. Dalšími druhy osvědčení kvality jsou např. certifikáty na ohnivzdornost, oděruvzdornost nebo dokonce změny teploty.
Přírodní kůže je kvalitní a velmi elegantní čalounický materiál. Při výběru tohoto řešení stojí za to samostatně ověřit, zda je konkrétní nábytek vyroben z originální kůže nebo imitace. Jak jsme zmínili v textu, existuje řada způsobů, jak zjistit skutečný stav nábytku! U nás máte jistotu, že kupujete skutečně přírodní kůži, která odpovídá popisu.
Hledáte zajímavé doplňky do svého interiéru? Kožené komplety, ale i elegantní stoly, psací stoly, regály nebo botníky na vás čekají v našem internetovém nábytkovém salonu.