NABÍDKA
Prodáváme nábytek již 20 let
Naši zákazníci nás doporučují
pomůžeme a poradíme

Jak odstranit skvrny z pohovky?

Pohovka je jedním z nejdůležitějších prvků vybavení obývacího pokoje. Dokud je nová a v perfektním stavu, je ozdobou místnosti. Bohužel i ta nejhezčí pohovka ztrácí na půvabu, jakmile se na ní objeví odolné skvrny. Jak je odstranit a jak se postarat o to, aby čalouněný nábytek byl stále čistý a atraktivní?

Podíl:
Jak odstranit skvrny z pohovky?

Špinavá pohovka – jak ji osvěžit?

Pokud na pohovce nejsou viditelné silné nečistoty, ale působí zaprášeně, je to znamení, že je nejvyšší čas ji osvěžit. Čalouněný nábytek se zanáší prachem, zejména když se zanedbává jeho pravidelné čištění – prach se na něm usazuje stejně intenzivně jako na jiných rovných plochách, ale vzhledem k čalouněnému povrchu je obtížnější ho vidět a odstranit. Pokud se nepravidelně odstraňuje, hromadí se intenzivně a proniká do tkaniny čalounění, což způsobuje změnu odstínu tkaniny, nábytek vypadá špinavý a ztrácí na estetice. Co udělat, aby se rychle zbavit prachu z pohovky?

Prvním krokem by mělo být vysávání čalouněného nábytku. Nejlepší je provádět tuto činnost pravidelně – například při vysávání podlahy. Čalounění nábytku je však dobré vysávat speciálním kartáčem na nábytek – může to být malý kartáč s delšími vlákny nebo turbo kartáč, který skvěle sbírá nejen prach, ale také srst domácích zvířat. Turbo kartáč se však nedoporučuje používat na kožených pohovkách.

Když je pohovka již vysátá, určitě vypadá mnohem lépe. Poté lze zkontrolovat, zda samotné vysávání pomohlo zbavit se všech nečistot. Pokud ano, není třeba dělat nic dalšího. Pokud ne, stojí za to zvážit důkladnější vyčištění čalounění od skvrn a případných šmouh. Způsob čištění však závisí na materiálu čalounění. Jinak se čistí pohovky s látkovým čalouněním a jinak ty kožené.

Skvrny na látkovém čalounění pohovky – jak je odstranit?

Textilní čalounění pohovky je povrch velmi náchylný k znečištění – čím světlejší je čalounění, tím viditelnější budou skvrny od kávy, čaje nebo jídla. Pokud máte malé děti, stojí za to zvážit tento faktor již při výběru barev nábytku – není náhodou, že nejpopulárnější jsou šedé, tmavě modré, zelené a béžové pohovky, a to jak hladké, tak i z tkaniny s texturou nebo jemným vzorem.

I na nejtmavších a nejpečlivěji vybraných čalouněných nábytcích se mohou objevit skvrny. Jak s nimi bojovat?

  • Čištění na mokro – nejprve stojí za to ověřit, zda není skvrna jen povrchová a zda nezmizí pouhým třením mokrou houbou nebo hadříkem. Většinou však nečistoty pronikají hlouběji a v takovém případě je třeba sáhnout po účinnějších prostředcích.

  • Praní čalounění – pokud lze čalounění sejmout, stojí za to ho vyprat v pračce nebo dát na chemické čištění (v závislosti na doporučení výrobce). U čalouněného nábytku, který nemá snímatelné potahy, je dobré použít speciální prostředky na praní čalounění – aplikují se na pohovku, pění, nechají se působit po určitou dobu a poté se odstraní. Tyto prostředky si skvěle poradí s různými druhy skvrn, zbarvením, prachem a jinými nečistotami.

  • Použití domácích prostředků – pokud nemáte po ruce prostředky na praní čalounění, můžete využít domácí metody, jako je voda s trochou mycího prostředku na nádobí, voda s přídavkem citronové šťávy nebo jedlé sody, nebo dokonce benzín na čištění. Při použití těchto řešení stojí za to provést zkoušku na méně viditelném místě, abyste měli jistotu, že prostředek čalounění nepoškodí.

Pokud navzdory úsilí pohovka zůstává špinavá, stojí za to zvážit využití služeb profesionální firmy, která se zaměřuje na čištění čalouněného nábytku. Tyto firmy mají nejen specializované čisticí prostředky, ale také různé zařízení, které pomáhá dosáhnout lepších výsledků.

Kolekce Roxi

Kolekce Roxi

Jak vyčistit kožené nebo syntetické čalounění?

Hladký povrch kožené pohovky se zdá snadno udržovatelný v čistotě. V praxi však i na nábytku z přírodní nebo syntetické kůže vznikají nečistoty, které mohou být obtížně odstranitelné.

Kožené pohovky a pohovky ze syntetické kůže bývají továrně impregnované. Obvykle jsou tedy zpočátku odolné vůči znečištění, ale časem tyto vlastnosti ztrácejí. Aby se předešlo problémům s nečistotami na čalounění, stojí za to pravidelně impregnovat nábytek a používat výrobky na jejich údržbu – výrobci obvykle doporučují konkrétní typy prostředků, které je možné použít.

Pravidelná impregnace a časté čištění čalouněného nábytku však nezaručí úplnou odolnost vůči skvrnám. Rozlitá káva nebo červené víno, rozmačkaná čokoláda nebo kečup – to jsou jen některé z mnoha látek, které mohou proniknout do čalounění a zanechat skvrny. K tomu přistupuje i prach a barvení oděvů, které pod vlivem tepla mohou zanechat odbarvení na pohovce. Jak odstranit tento druh skvrn?

  • Lehce teplou vodou – téměř každou skvrnu, která je včas zpozorována na koženém čalounění, lze odstranit pomocí hadříku a vody. Preventivně lze použít i trochu jemného detergentu, jako je mýdlo nebo mycí prostředek na nádobí.

  • Speciálním přípravkem na přírodní nebo syntetickou kůži – na trhu je dostatek čisticích prostředků na kožené čalounění. Jsou bezpečné pro přírodní i ekologické kůže – nejenže čistí nečistoty, ale také nezpůsobují žádné problémy s pružností čalounění.

Také v tomto případě, pokud se skvrny ukáží jako příliš obtížné k odstranění domácími metodami a pomocí snadno dostupných specializovaných prostředků, můžete zvážit zavolání profesionální úklidové firmy, která při té příležitosti může také osvěžit koberec a jiný čalouněný nábytek.

Kolekce Scandic

Kolekce Scandic

Pohovka v obývacím pokoji – co udělat, aby zůstala co nejdéle čistá?

Místo boje s odolnými skvrnami je dobré předejít jejich vzniku. Přemyšlené kroky neochrání pohovku před všemi nečistotami, ale mohou výrazně omezit jejich množství. Zde je několik osvědčených způsobů, jak udržet pohovku co nejdéle čistou:

  • Použití přehozu – pokud jej správně vybereme, může pohovce dokonce dodat kouzlo a udělat z ní ještě zajímavější prvek v místnosti. Pokud preferujete diskrétní efekt, můžete si objednat přehoz z materiálu, z něhož je vyrobeno čalounění pohovky, nebo z látky co nejvíce podobné čalounění. Pokud má efekt být výrazný, můžete zvolit přehoz v kontrastní barvě nebo se vzorem, který bude nápadný. Přehoz ulehčuje udržování pohovky v čistotě, protože na něj padá prach a případné nečistoty, a navíc jej lze snadno vyprat nebo vyměnit, pokud je to potřeba.
  • Pravidelné vysávání pohovky – těžko najdeme lepší způsob, jak udržet čalounění pohovky čisté a estetické. Na vysávání pohovky je vhodné použít měkký kartáč, který čalounění nepoškodí (nenatáhne a nepoškrábe). Pokud je to pohovka s látkovým čalouněním a doma jsou zvířata, stojí za to používat turbo kartáč nebo speciální kartáče a rukavice na odstraňování srsti. Používání lepicích válečků na čalounění, zejména na samet, není vhodné, protože mohou zanechávat stopy.
  • Otírání čalounění – to se týká zejména pohovek s koženým nebo syntetickým čalouněním. Tento nábytek lze vysávat kartáčem s měkkými štětinami a otírat vlhkým, dobře vyždímaným hadříkem. Takové postupy zajistí, že většina nečistot bude odstraněna průběžně, než proniknou do čalounění a stanou se těžko odstranitelnými.
  • Vyhýbání se situacím, ve kterých mohou vzniknout skvrny – je těžké si představit, že by na pohovce nebylo možné vypít kávu nebo čaj nebo sáhnout po občerstvení během sledování filmu. Pokud však není příliš těžké se tomu vyhnout, stojí za to nepoužívat na ní produkty, jako je červené víno, řepa, višně a podobné nebo při jejich konzumaci být zvláště opatrní. Skvrny od těchto produktů jsou totiž obzvláště obtížně odstranitelné, obzvláště z světlého čalounění.
  • Pravidelná impregnace a údržba pohovky – to se týká zejména pohovek z přírodní a ekologické kůže, ale nejen těch. Různé typy čalounění mohou být impregnované – dokonce i textilní látky mohou získat vyšší odolnost proti pronikání vody nebo opotřebování. Pokud byl nábytek továrně impregnován, stojí za to tento postup po nějaké době opakovat. Kožený nábytek a nábytek z ekologické kůže mohou také vyžadovat správnou údržbu, která prodlouží trvanlivost a pružnost čalounění. Na trhu lze také nalézt přípravky na renovaci čalouněného nábytku, které lze použít, když je čalounění již trochu opotřebované.

Kolekce Bilbao

Kolekce Bilbao

Pohodlná pohovka je extrémně populární kus nábytku v obývacím pokoji. Je to místo, kde se schází rodina i přátelé, když přijdou na návštěvu. Pohovka poskytuje pohodlné místa k sezení při sledování televize, čtení knih nebo hraní her na konzoli. Je skvělé si na ní posedět s časopisy, aromatickou kávou a občerstvením na dosah ruky. Je těžké si představit obývací pokoj bez pohodlného čalouněného nábytku. A i když jsou tyto kusy nábytku vystaveny mnoha různým druhům znečištění, lze udělat mnoho pro to, aby se zabránilo jejich vzniku, a také pro odstranění těch, které se přece jen objeví.