Co je ekologická kůže a jaké má přednosti?
Každý z nás se někdy setkal s termínem ekologická kůže. Vysvětlení, co tento materiál je, není obtížné. Jde o druh tkaniny vyrobené z polyesteru, polyuretanu, polykarbonátu nebo PVC, který je navíc pokrytý polyvinylchloridem. Toto provedení zajišťuje, že potahy z eko-kůže jsou dostatečně pevné a odolné, což se promítá do delší životnosti nábytku. Optimální odolnost proti poškrábání, oděrům nebo jiným mechanickým poškozením zaručuje, že se takto dokončený nábytek bude těšit dlouhou dobu.
Dalším aspektem, který hovoří pro volbu ekologické kůže, je fakt, že výroba tohoto typu výrobků je považována za etičtější než v případě přírodní kůže. Dražší a poněkud odlišnými vlastnostmi se vyznačující přírodní kůže je získávána z chovu zvířat určených k porážce. Toto řešení má mnoho odpůrců a nejde ruku v ruce s ekologií nebo etikou.
Ekologická kůže nebo přírodní kůže – to je otázka, kterou si klade mnoho lidí. Je třeba zmínit, že první řešení má mnoho předností. Ekologická kůže je především snadnější na čištění, nevyžaduje pravidelnou údržbu, a navíc nepropouští vodu a odolává venkovním podmínkám. Nereaguje na vlhkost místnosti, sluneční paprsky nebo teplotní výkyvy.
Ekologická kůže vs. přírodní kůže: rozdíly a podobnosti
Definice ekologické kůže ukazuje, že jde o produkt mimořádně pohodlný na používání. Na jedné straně toto řešení velmi připomíná přírodní kůži, ale na druhé straně má mnoho odlišných vlastností, které značně ztěžují zaměnit oba materiály.
Rozdíly mezi ekologickou a přírodní kůží vyplývají především ze způsobu výroby. Přírodní kůže je získávána procesem porážky zvířat, zatímco eko-kůže díky svému syntetickému charakteru vyrábí podobně jako jiné čalounické tkaniny. Navíc přírodní kůže vyžaduje speciální čištění a údržbu, protože se časem „stárne“ a „zraje“. Syntetická kůže těmito procesy neprochází. Velké rozdíly jsou také v ceně. Přírodní kůže je dražší než syntetika.
Pokud jde o podobnosti, lze říci, že oba typy čalounických materiálů jsou si docela podobné. Navíc v některých případech je vhodně vyrobený potah z eko-kůže stejně odolný jako jeho přírodní protějšek. Další podobnost spočívá v tom, že oba materiály jsou široce používány v nábytkářském průmyslu. Vlastnosti ekologické i přírodní kůže také umožňují další úpravy, například barvení.
Výhody a nevýhody nábytku z eko-kůže
Co je ekologická kůže? Je to poměrně trvanlivý, plně umělý materiál, který skvěle imituje přírodní kůži. Má podobný vzhled a texturu, což způsobuje, že často slouží jako náhrada tohoto materiálu. Stejně jako každý typ čalounění má ekologická kůže své výhody a nevýhody.
Mezi největší plusy tohoto materiálu patří estetické provedení dostupné za nízkou cenu. Mnoho lidí si tedy vybírá toto řešení jako alternativu k těžko dostupné (někdy čekací doba na objednaný komplet je 6-10 týdnů!) a dražší přírodní kůži. Další velkou výhodou použití ekologické kůže je její nenáročná struktura. Není potřeba provádět časté údržby, aby si nábytek zachoval původní vzhled.
Bohužel, nevýhodou nábytku pokrytého eko-kůží je určitě méně originální textura. Ve srovnání s přírodní kůží zde nenajdeme charakteristický a prakticky neokopírovatelný vzhled, na kterém se objevují například jemné jizvy. Eko-kůže je vyráběna masově, takže její textura je opakující se a předvídatelná. Navíc syntetická kůže „nedýchá“. Nedostatek cirkulace vzduchu způsobuje, že se při sezení na takovém nábytku můžeme potit.
Etické a ekologické aspekty výběru nábytku z eko-kůže
Ekologická kůže – stojí za to kupovat nábytek z nenaturálního materiálu? Určitě ano, pokud by pro nás byly nepřekonatelné etické a ekologické aspekty. Ekologická kůže dostupná v mnoha provedeních byla vyrobena bez ubližování zvířatům. To osloví především ty, kteří se snaží omezit konzumaci masa nebo jim je blízký koncept péče o přírodní zdroje. Bohužel, je třeba mít na paměti, že syntetické druhy kůží – na rozdíl od těch přírodních – nejsou biologicky rozložitelné. V určitém smyslu jsou tedy plastem, který po sobě zanecháváme na naší planetě.
Nákupem nábytku z ekologické kůže přispíváte k omezení využívání zvířat při výrobě domácích doplňků. V tomto postoji se může projevit úcta k našim menším bratrům a také odpor k utrpení zvířat. Často je také nábytek z eko-kůže vyráběn z recyklovaných materiálů, což dodatečně hovoří pro jejich výběr. Taková výroba jednoznačně přispívá ke snížení odpadu. Pokud tedy o vás jde o udržitelnější přístup k otázkám spotřeby – nábytek z eko-kůže se jeví jako možnost k úvaze.
Pokud se poohlížíte po jedinečných kožených rohových sedačkách, nebo hledáte trvanlivé a estetické kožené pohovky, podívejte se do našeho internetového obchodu s nábytkem a vyberte nejlepší doplňky do svého interiéru. Není zde nouze o bohatou nabídku koženého nábytku, ale také o prvky vyrobené z umělých kůží. Najdete zde také například regály, komody a botníky dokončené v nadčasovém dřevě.