Teakové dřevo – vlastnosti
Teakové dřevo je získáváno ze stromu Teka obrovská, které přirozeně roste pouze ve východních a jižních částech Asie. Stromy rostoucí v přirozených a příznivých podmínkách dosahují často průměru kmenu až 1,5 metru. V současné době je teakové dřevo těženo nejen z oblastí, kde roste samo, ale také z různých plantáží. Za nejvíce ceněný je považován barmský teak, který roste na území Barmy.
Vlastnosti teakového dřeva byly ceněny již po staletí. Dříve bylo používáno při výrobě a dodnes se využívá při dokončování palub, ale také má široké uplatnění ve výzdobě interiérů. Zde jsou vlastnosti teakového dřeva, které určují jeho výjimečnost:
-
Odolnost proti vlhkosti a povětrnostním vlivům – teakové dřevo bez problému snese pravidelný kontakt s vodou (proto z něj byly vyráběny celé lodě). Nepoškodí ho déšť, sníh, vítr ani slunce. Teakové dřevo proto nachází široké uplatnění ve stavebnictví a dokončovacích pracích, stejně jako v nábytkářství. Z teaku můžete vytvořit terasu, část fasády, ale také kuchyňskou desku nebo podlahu v koupelně.
-
Vysoký obsah olejových látek – to je ceněná vlastnost teakového dřeva. Díky tomu je teakové dřevo přirozeně impregnované proti vlhkosti a vnějším vlivům. Není třeba častých údržbových a renovačních zásahů jako u jiných druhů.
-
Odolnost proti rozvoji hub a bakterií – nákupem nábytku z teakového dřeva nebo podlahy z tohoto materiálu můžete mít jistotu, že je odolný nejen vůči vlhkosti, ale i proti rozvoji hub, bakterií, řas a různých mikroorganismů.
-
Vysoká mechanická odolnost – teakové dřevo je velmi odolné, pevné a solidní. Může tvořit konstrukční nebo dokončovací prvek. Není snadno poškozeno škrábanci nebo lehkými údery, jako tomu je u měkkých druhů dřeva.
Vlastnosti teakového dřeva jsou známé a ceněné téměř po celém světě. Je to exotický druh, a proto je jeho cena vyšší. Výrobky z teakového dřeva se však vyznačují nejen skvělými parametry, ale také velmi zajímavým designem – struktura teakového dřeva je totiž velmi ozdobná, výrazná a charakteristická.
Dřevo teakové – výhody a nevýhody
Každý druh dřeva používaný v interiérovém designu, nábytkářství a stavebnictví má své silné i slabé stránky – a není tomu jinak ani u teakového dřeva. Jaké jsou jeho výhody a nevýhody?
Výhody teakového dřeva:
-
Vysoká odolnost vůči vlhkosti – teakové dřevo se nesmršťuje ani neroztahuje pod vlivem vlhkosti, nepraská po vyschnutí a je odolné proti deformaci. Proto má široké uplatnění v stavebnictví, nábytkářství a dokončovacích pracích.
-
Vysoká odolnost – teakové dřevo je odolné vůči náhodnému poškození. Není tak snadné ho zničit nebo poškrábat jako měkčí druhy dřeva.
-
Charakteristická struktura – výrobky z teakového dřeva jsou velmi charakteristické díky jeho textuře. Jsou na něm jasně vidět letokruhy a jeho barevnost je poměrně kontrastní.
-
Antibakteriální, odolnost vůči houbám a řasám – i terasa nad jezírkem nebo podlaha v koupelně z teakového dřeva bude odolná proti rozvoji řas a hub.
-
Přírodní impregnace – teakové dřevo je přirozeně impregnováno díky vysokému obsahu olejových látek. Není třeba časté renovace, protože se dobře vypořádá s těmito vlivy.
Nevýhody teakového dřeva:
-
Vysoká cena – teakové dřevo nepatří mezi nejlevnější druhy dřeva, a zejména pokud musí být dováženo z dalekých koutů světa. Jeho cena může být několikanásobně vyšší než u místních druhů.
-
Změna barvy vlivem slunce – teakové dřevo je odolné vůči povětrnostním vlivům. Voda a silné slunce mu neškodí, ale intenzivní sluneční záření vede ke změně jeho barvy. Pokud má být tento materiál využit venku (například jako zahradní nábytek nebo podlaha na terase), doporučuje se pravidelně obnovovat jeho barvu vhodnými přípravky.
Jak je vidět, i tak drahé a efektní dřevo jako teak není bez určitých nedostatků. Pokud je však jeho cena pro kupujícího přijatelná, stojí za zvážení volba nábytku a dekorací z teakového dřeva, protože jsou trvanlivé, efektní a velmi odolné vůči vlhkosti.
Jaké je použití teakového dřeva?
Teakové dřevo má široké uplatnění ve stavebnictví, interiérovém designu, nábytkářství a v mnoha dalších oblastech. Nejčastěji se z něj vyrábí:
-
Podlahy – teakové dřevo je tvrdé, odolné proti vlhkosti a antibakteriální, proto se hodí nejen do obývacího pokoje, ale i do koupelny.
-
Prvky zahradní architektury – protože je teakové dřevo odolné vůči vlhkosti a vnějším faktorům, je skvělým konstrukčním materiálem pro altány, pergoly a terasy, a také se využívá při výrobě zahradního nábytku.
-
Nábytek – teakové dřevo se také používá na výrobu nábytku, zejména stolů a konferenčních a odkládacích stolků, ale také regálů a dalších výrobků.
-
Pracovní desky – teakové dřevo se výborně hodí jako pracovní deska v kuchyni nebo koupelně, protože je odolné vůči vlhkosti a dalším vlivům.
-
Doplňky – z teakového dřeva lze zakoupit různé dekorace, jako například desky, kontejnery a podobné praktické a užitečné prvky.
Z teakového dřeva se vyrábí nábytek, doplňky a také konstrukční prvky a dekorace. Je to materiál s všestrannými vlastnostmi, který je však poměrně drahý, ale nenáročný na užívání. Někteří uvažují, zda je lepší zaplatit více za teakové desky nebo podlahy, nebo vsadit na levnější dřevo, které však bude vyžadovat častější impregnaci a pečlivější užívání. V praxi se může ukázat, že levnější dřevo uživatele přijde dražší – impregnace, renovace a péče o dřevo, které není odolné vůči vlhkosti, není levná a navíc zabere čas potřebný na tyto činnosti.
Jak zacházet s teakovým dřevem?
Při koupi nábytku nebo prvků interiérového zařízení z teakového dřeva je dobré se ihned seznámit s otázkou vhodné péče o tento materiál. Není to levné dřevo, proto je důležité pečlivě vybírat prostředky a techniky jeho údržby. Jaká jsou doporučení?
-
Teakové dřevo nevyžaduje pravidelnou impregnaci – je přirozeně impregnované díky vysokému obsahu olejových látek. Potřené impregnačním olejem ho ani nemusí vstřebat. Samozřejmě, dlouhodobě používané teakové dřevo, vystavené vlhkosti a silnému slunečnímu záření, může časem ztratit část svých vlastností nebo alespoň mírně změnit barvu. V takovém případě by mělo být pravidelně obnovováno impregnačním ochranným prostředkem, pokud uživatelům záleží na udržení určité barevnosti dřeva. Pokud vyblednutí zahradního nábytku nebo desek není považováno za nevýhodu, není nutné je obnovovat z hlediska barvy – stačí udržovat je čisté a jednou za čas je ošetřit bezbarvým olejem.
-
K čištění povrchů z teakové dřeva se doporučuje používat čistou vodu a měkký hadřík nebo v případě potřeby trochu jemného detergentu. Povrch z teakového dřeva by se měl pravidelně stírat navlhčeným, dobře vyždímaným hadříkem. Nepotřebuje však používání specializovaných přípravků.
-
V případě podlah a pracovních desek z teakového dřeva, i když jsou odolné vůči vlhkosti, by se na jejich povrchu neměla nechávat rozlitá voda. Případné rozlité tekutiny by se měly průběžně odstraňovat.
-
Stejně jako každá dřevěná deska, ani deska z teakového dřeva není odolná proti škrábancům a vysoké teplotě. V kuchyni je třeba používat prkénka a podložky pod horké nádoby.
-
Povrch teakového dřeva by se neměl drhnout kartáči, ostrými houbičkami a drátěnkami. Zaschlé skvrny by se měly namočit a odstranit jemným způsobem.
Teakové dřevo nevyžaduje zvláštní péči ani používání specializovaných přípravků na jeho údržbu nebo impregnaci. Lze ho čistit pomocí běžných domácích prostředků a obyčejného hadříku – je to velmi pohodlný materiál na užívání, který nepůsobí příliš mnoho komplikací a dodatečných povinností. Pokud rozpočet umožňuje zakoupení výrobků z teakového dřeva, stojí za to to zvážit.