Je vůbec výhodné přemalovat čalouněný nábytek?
Je opravdu výhodné přemalovat čalouněný nábytek? Za tímto řešením stojí několik důvodů. Zaprvé, přepracování starého nábytku je dobrým řešením z hlediska životního prostředí. Upcykling nábytku, čili dodání mu nového života, umožňuje další použití věcí v nové formě.
Nejdůležitějším aspektem našeho rozhodnutí o tom, čím přebarvíme nábytek, by však měl být stav čalouněného nábytku. Posuďme výplň nábytku, pružiny nebo pěnu. Rozhodněme se, zda je nábytek stále pohodlný k použití. Naše pohodlí při sezení by mělo být na prvním místě.
Důležitý je však také fakt, že přemalovaný látkový potah změní svou strukturu. Proto se přesto nejčastěji doporučuje malování čalouněných židlí nebo taburetů. Natřený nábytek je zajímavostí a dekorativním prvkem místnosti. Pokud náš nábytek nepotřebuje úplné osvěžení, ale chceme mu jen dát nový vzhled, můžeme se rozhodnout ho pomalovat podle námi navrženého vzoru.
Čím přemalovat čalouněný nábytek?
Tato otázka může budit nejvíce zájmu! Nepotkáváme se každý den s malováním tkanin a obzvláště pohovky nebo rohové sedačky. Na malování tkanin bychom měli použít speciální barvu na textil. K dispozici máme:
- Křídovou barvu - abychom dosáhli vhodné konzistence barvy, musíme ji správně naředit vodou. Nejlepší je přesně dodržovat pokyny výrobce, které se nacházejí na obalu. Dodržení těchto pokynů nám zajistí nejlepší krycí schopnosti a odolnost barvy.
- Barvu ve spreji - kterou aplikujeme přímo na nábytek bez nutnosti ředění a zvláštní přípravy
- Hotové barvy na malování textilu - v nabídce výrobců můžeme najít také hotové barvy na malování textilu, které nevyžadují předchozí přípravu.
Je důležité, než se pustíme do úplného přebarvení nábytku, vyzkoušet na malém, nejlépe neviditelném kuse nábytku, jak se barva bude chovat. Pokud je výsledek uspokojivý, můžeme natřít celou pohovku. K malování budeme také potřebovat houbičku nebo štětec. Výběr nástroje záleží na nás. Malý štěteček se bude hodit pro detaily.
Jak přebarvit čalouněný nábytek?
Když jsme si již vybrali barvu, musíme náš nábytek správně připravit. Ať už chceme natřít pohovku nebo čalouněnou židli, nábytek musíme důkladně vyčistit, vysát nebo dokonce vyprat. Pak musíme chránit části, které nechceme malovat - např. rámy židle. Musíme také správně chránit interiér, v němž budeme malovat. Abyste se vyhnuli potížím s úklidem, je nejlepší natírat nábytek venku.
Před tím, než se pustíme do malování, se důkladně seznamte s návodem, který je přibalen k barvě. Často musíme například před natíráním nábytek zvlhčit, aby látka barvu správně přijala. Samotný způsob malování a aplikace barvy se bude lišit podle struktury materiálu, protože různé tkaniny přijímají barvu různými způsoby. Je však důležité si pamatovat, že nenanášíme příliš mnoho barvy a příliš mnoho jejích vrstev - tkanina se stane tvrdou a její povrch bude připomínat kůru.
Barva může měnit odstín během několika dnů sušení, než se pustíme do ošetření potahu, ujistěte se, že dosažená barva je konečná.
Barevný potah musíme několik dní poté správně chránit bezbarvým voskem. Na zcela suchý materiál naneseme tenkou vrstvu přípravku a v případě potřeby příští den přidáme další. Je však důležité si pamatovat, že konečný vzhled nábytku bude záviset na počtu vrstev.
Jak vidíte, přebarvení čalounění je rozhodně možné! Podle nás byste ale měli začínat s menšími kusy nábytku a pustit se do malování čalouněných židlí, taburetů nebo křesel. Pokud se nám výsledek líbí, můžeme ho přenést na větší kusy nábytku! Pokud ne, doporučujeme se seznámit s naší širokou nabídkou pohovek ve všech na trhu dostupných tkaninách a barvách!