Otevřená vs. uzavřená kuchyně: rozdíly a trendy
Existuje mnoho aspektů, v nichž se otevřená kuchyně liší od uzavřené. Oblasti, ve kterých se obě řešení liší, se netýkají pouze vzhledu, ale také řady vlastností spojených s používáním interiérů. V první řadě stojí za zmínku dojem, jaký dělá kuchyň s obývacím pokojem. Spojené prostory působí prostorněji, zatímco samostatně oddělená kuchyně se často může zdát menší, stísněnější a kompaktnější.
Kromě toho moderní otevřená kuchyně podporuje komunikaci a usnadňuje interakce s hosty nebo členy domácnosti. Vaření v uzavřené kuchyni je činnost, která nás do jisté míry odděluje od rodiny a přátel. Tato medaile má ale i druhou stranu. Izolovaná kuchyně nevytváří pachy ani hluky, které se mohou šířit po celém domě. Tento prostor lze kdykoli uzavřít a oddělit tak zónu přípravy jídel od zbytku interiéru.
Co se týče estetiky, stojí za zmínku, že designování otevřené kuchyně může být provedeno velmi esteticky a zároveň skvěle zdůrazňuje hodnoty tohoto prostoru, který je propojen s obývacím pokojem a jídelnou. Uzavřená kuchyně je pak samostatné místnost, kde se nemusíte tolik obávat jednotného uspořádání, které by pasovalo i k jídelně a obývacímu pokoji. Otevřené kuchyně často obsahují zajímavá řešení, jako jsou kuchyňské ostrůvky nebo důmyslně navržená úložná místa. Samozřejmě, uzavřené kuchyně mohou mít také své ostrůvky, ale to je méně častý trend vyplývající z velikosti tohoto typu místnosti.
Výhody a nevýhody otevřené a uzavřené kuchyně
Výhody otevřené kuchyně vyplývají z jejího moderního uspořádání. Tento prostor umožňuje lepší interakce s pozvanými hosty nebo rodinou, o čemž jsme se již zmínili v předchozím odstavci. Kuchyně spojená s jídelnou a obývacím pokojem vytváří zajímavou atmosféru interiéru, ve kterém se proplétá vaření, rozhovory, společné hodování. Díky tomu má prostor zcela jinou atmosféru. Navíc otevřená kuchyně může být lépe osvětlena než uzavřená, což vyplývá z uspořádání této místnosti. Toto řešení je moderní, estetické a zároveň poskytuje mnoho možností uspořádání (např. ostrůvek) a vizuálně zvětšuje prostor. Díky otevřené kuchyni se byt nebo dům stává prostornějším.
Otevřená kuchyně může mít také několik nevýhod. Především jsme zde stále vystaveni pachům nebo hluku přicházejícím z kuchyně. Tento způsob uspořádání zajišťuje méně soukromí při přípravě jídel. Velkou výzvou může být také zajištění vhodné ventilace, aby prostor zůstával vždy svěží. Nevýhodou se často ukazuje také nutnost udržovat pořádek – koneckonců, kuchyně je vždy na očích.
Také uzavřené prostory mají své klady a zápory. Taková kuchyně je především ideálně oddělena od zbytku místností. To znamená, že můžete kdykoli zavřít dveře a nechat kuchyňské záležitosti za sebou. Díky tomu pachy nebo zvuky kuchyňských spotřebičů nebudou rezonovat po celém prostoru. Uzavřená kuchyně umožňuje klidné vaření, aniž byste se museli obávat, že jste stále na očích. To je také bezpečné řešení, pokud máte doma děti nebo zvířata. Uzavřený a samostatný prostor je také snazší uspořádat tak, aby příprava jídel byla vždy pohodlná a rychlá.
Mezi nevýhody takové kuchyně patří například výrazné oddělení, což může být problematické, když jste pozvali hosty na setkání. Při vaření s nimi totiž nemůžete udržovat neustálý kontakt. Nezískáváme zde ani lehký a moderní šmrnc, který zajišťuje dobře promyšlené uspořádání otevřené kuchyně.
Která kuchyně se hodí k vašemu životnímu stylu?
Před výběrem, jaký typ kuchyně zvolit, je dobré si položit několik otázek. Pomohou vám určit, který typ uspořádání kuchyňského prostoru bude pro vás nejlepší!
Nejprve se zamyslete, jaké množství času skutečně strávíte v kuchyni. Pokud máte velkou, hlučnou rodinu, která ráda provádí společné aktivity, nebo s radostí pořádáte setkání s přáteli, během nichž podáváte svá výtečná jídla, možná by pro vás otevřená kuchyně byla lepším řešením. Tento typ prostoru skvěle integruje a umožňuje, aby vaření bylo skutečnou zábavou.
Pokud však víte, že vaření není vaší doménou a zároveň vás obtěžují pachy a zvuky z kuchyně, možná stojí za to zvolit uzavřený prostor. V této variantě stačí zavřít dveře a všechny záležitosti spojené s vařením nechat za nimi!
Často volba mezi otevřenou a uzavřenou kuchyní bude také vyplývat z velikosti bytu. Například malé garsonky nemají obvykle vyhrazený kuchyňský prostor. Pokud se zde nějaký objeví, může být dost malý. Je tedy dobré si uvědomit jak výhody, tak nevýhody otevřené kuchyně, abyste mohli učinit to nejlepší rozhodnutí.
Přizpůsobení nábytku do otevřené a uzavřené kuchyně
Hezky provedené a trvanlivé stoly do kuchyně, celé kuchyňské linky nebo ideálně přizpůsobené kuchyně na míru? Otázky spojené s přizpůsobením nábytku v otevřené kuchyni jsou o něco složitější než v uzavřené kuchyni. Vyplývá to především z faktu, že otevřená kuchyně musí být v souladu se zbytkem aranžmá, tedy s obývacím pokojem a jídelnou. Vytvoření místnosti, která bude tvořit harmonický prostor, se může pro některé zdát jako velká výzva. Koneckonců by bylo dobré, kdyby celek působil jednotně a harmonious. Díky tomu krásně opticky zvětšíte interiér a zajistíte, že bude překvapovat promyšleným uspořádáním.
Můžete zde také vnést prvky, které usnadňují vaření a zároveň působí jako zajímavý estetický prvek. Příkladem je dokonale obohacující celek kuchyňský ostrůvek. Díky němu váš prostor získá velmi elegantní, a zároveň multifunkční prvek. Ostrůvek může být vybaven dřezem, varnou deskou, množstvím zásuvek nebo jinými vylepšeními, která se v kuchyni hodí. Tato koncepce se ideálně hodí do moderního aranžmá.
V uzavřené kuchyni je to na první pohled mnohem jednodušší. Oddělený kuchyňský prostor nemusí být totiž stoprocentně sladěn s obývacím pokojem nebo jídelnou. To poskytuje větší volnost v uspořádání a umožňuje v této místnosti opravdu použít svou představivost. Často je obývací pokoj a jídelna zařízena v tmavých barvách, zatímco kuchyně překvapuje jemnou světlostí nábytku. Volnost ve výběru nábytkových front, barevnosti nebo celé koncepce kuchyně je velkou výhodou uzavřených prostor.
Kuchyňské ostrůvky KAM do kuchyně
Klíčové aspekty aranžování kuchyně
Zařizování jakéhokoli typu kuchyně, ať už je to uzavřený nebo otevřený prostor, vyžaduje sladění mnoha různých prvků. Klíčové aspekty aranžování kuchyně zahrnují například:
-
Rozvržení místnosti – důležitým tématem při zařizování uzavřené nebo otevřené kuchyně je přizpůsobení prostoru celkovému uspořádání. To umožní vytvořit dobře fungující místnost.
-
Ergonomická řešení – při plánování kuchyňského interiéru je třeba dbát na ergonomii řešení. Základem je zde dobře provedený pracovní trojúhelník, tedy umístění sporáku, dřezu a lednice v odpovídající konfiguraci a správných vzdálenostech.
-
Chytrá řešení – smart řešení jako skříňky typu cargo, separátory odpadu, stojany na pokličky a talíře, vysouvací pracovní plochy a podobné vylepšení umožňují ještě pohodlnější práci v kuchyni.
-
Stylistika – ergonomie je jedna věc, další – stejně důležitou otázkou – je estetika kuchyňského provedení. Zajímavý styl, sladěná barevnost a neobvyklé zdobné prvky jsou důležité záležitosti při zařizování kuchyně.
-
Ventilace – otázkou, na kterou je třeba myslet již dříve, je také způsob ventilace kuchyňského prostoru. Dobře přizpůsobený odsavač par a efektivně fungující ventilační systém jsou základem.
-
Volba spotřebičů – při plánování kuchyně s jídelnou nebo uzavřené kuchyně je třeba vybrat kvalitní a energeticky úsporné spotřebiče. Pamatujte, že je nebudete měnit každou sezónu, takže je lepší vsadit na trochu dražší kusy.
Kuchyně jako centrum domova: trendy v nábytku a vybavení
V současné době v kuchyňských aranžmá dominuje návrat k útulnosti. Kuchyně s jídelnami nebo samostatné místnosti pro vaření jsou vybaveny dřevěným nábytkem a prvky, které interiér skvěle zútulňují. Kromě toho kralují neutrální zemité barvy, které odkazují na přírodu. Krásně se hodí také pastely nebo všechny odstíny bílé, béžové a hnědé. Růžové, modré, krémové barvy nebo teplý Peach Fuzz, vybraný jako barva roku 2024 od Pantone, dodávají interiéru velmi jemný charakter.
Zajímavou možností je také zavedení do tohoto prostoru trochu energizujících barev. Antracitové dřezy, pestrobarevné židle do kuchyně (žlutá, růžová, mořská barva, fuchsiová) nebo všechny šlechtické odstíny jako karmazín, smaragd nebo rubín např. na nábytkových frontách dodají interiéru originální charakter.
Kolekce Kuchyňský nábytek Halmar
Inspirace a nápady na zařízení otevřené a uzavřené kuchyně
Nevíte, který typ kuchyně vybrat? Klidně. Jak otevřená, tak uzavřená kuchyně nabízejí spoustu aranžérských možností. Zajímavým trendem je například zařízení prostoru v módním skandinávském stylu. Krásně se zde uplatní prvky z přírodního dřeva, např. solidní stoly, přiléhající židle nebo jednoduché kuchyňské stoličky. V kombinaci s barvami země a přírodními textiliemi jako len, bavlna nebo vlna vytvoříte zařízení na léta.
Zajímavou možností je také styl boho nebo rustikální, kde můžete vsadit na doplňky ze dřeva, ratanu nebo korku. Na druhé straně se nachází industriální styl. Kuchyně může být provedená v surovém stylu s betonovými nebo cihlovými prvky. Dobře vypadají sklo, ocel nebo právě beton a cihla. Moderní nábytek a jednoduché, ale velmi estetické řešení, to je podstata takového minimalistického zařizování interiérů.
Otevřená nebo uzavřená kuchyně? Pokud stále přemýšlíte o tom, jak zařídit tento prostor, navštivte náš internetový nábytkový obchod a inspirujte se nápady na zajímavé aranžace! Vytvořte jedinečný klimat ve svém domově a těšte se z interiéru, který je přesně na míru vašim potřebám.