Proč je kancelářská židle tak důležitá
Vhodná kancelářská židle je naprostou esencí každé kanceláře. To platí stejně pro kancelář klasickou i tu pro práci na dálku. Důvodem číslo jedna je bezesporu hledisko zdravotní. Je ohromně důležité, aby při dlouhých hodinách u počítače nebo psacího stolu byla naše páteř chráněna. V opačném případě totiž hrozí nepříjemné bolesti nejen zad, ale také hlavy. Výjimkou nejsou ani problémy neurologického původu. Trávíte-li všechen nebo většinu času při práci na dálku sezením, kancelářská židle by měla být vaší prioritou. A ani malý prostor vás nemusí omezit. Oblíbená varianta v podobě otáčivé židle vám umožní praktický pohyb i v malém koutku.
Jak by měla vypadat kancelářská židle
Kancelářská židle pro práci na dálku musí být tedy bezvadná hlavně po ergonomické stránce. Chceme od ní, aby byla pohodlná, ale zároveň podpořila zdravou páteř a záda. Je skvělé, pokud se dá židle přizpůsobit vaší postavě a je výškově nastavitelná. Dobrou vychytávkou pro zdravá záda je také houpací mechanismus. Ten zabraňuje tomu, aby tělo strnulo v nezdravé poloze. To největší pohodlí a zdravý posed potom podpoří opěrka hlavy, bederní opěrka a opěrka pro lokty. Pořádná kancelářská židle by kvůli dostatečné stabilitě měla mít alespoň 5 koleček. TIP: Bojíte se, že vám kolečka poškrábají podlahu? Nebo vám na daném povrchu prostě špatně jezdí? Problém elegantně vyřešíte pomocí podložky pod kancelářskou židli.
Kancelářská židle pro zdravé sezení
Jasnou výhodou nastavitelné kancelářské židle je, že ji můžete perfektně přizpůsobit tělu. Základem je nastavení výšky a hloubky sedadla. Opěradlo by mělo odpovídat výšce a tvaru páteře a nemělo by převyšovat lopatky. Naše bedra by měla kancelářská židle podpořit v oblasti opasku. Zajistíme tak, že se nebudeme hrbit. Aby naše záda zůstala zdravá, je však nutná ještě jedna věc. Hýbat se. Je důležité, abychom při práci z domova tělo zůstalo aktivní. Nezapomeňte mu tedy dopřávat alespoň drobný pohyb, který tolik potřebuje. Za odměnu se vám vyhnou neduhy jako jsou bolesti za krkem, hlavy, zad i celého zbytku těla. TIP: Zapojte do své sedavé práce co nejvíce pohybu. Dejte si například pravidlo, že telefonovat budete pouze ve stoje — a nebo se při hovorech procházejte. Vždycky když jdete na toaletu, dopřejte si před opětovným usednutím krátké protažení. Váš pracovní výkon se zvýší a tělo vám poděkuje.
Jak správně sedět na kancelářské židli
Neexistuje jediná univerzálně správná poloha pro práci v sedě. Polohu je totiž nutné často měnit. Máme pro vás ale několik tipů a doporučení, podle kterých je radno se řídit. Tedy alespoň pokud na bolavá záda není ve vašem životě místo. Začneme od podlahy. Ujistěte se, že vaše chodidla nevlají ve vzduchu, ale jsou pevně na podlaze. Kolena by se neměla dotýkat okraje židle, ale být o zhruba 10 cm vpřed. Zaměřte se také na to, aby vaše ruce a nohy svíraly pravý úhel. Pokud to není možné, odpusťte si používání loketních opěrek, jinak hrozí hrbení. Aby sezení na kancelářské židli bylo zcela optimální, je potom třeba myslet i na celkovou polohu těla. Na monitor bychom nikdy neměli hledět vzhůru ani přímo. Nejlépe je, koukáme-li do počítače mírně seshora. V opačném případě hrozí bolesti za krkem. Důležitá je také vzdálenost ruky od klávesnice. Ta by měla být zhruba 75 cm.